Amazon’da hangi pazar yerlerinde satış yapılabilir?

Güncel verilere göre Amazon’un 300 milyondan fazla aktif kullanıcısı, 200 milyondan fazla da Prime kullanıcısı bulunmaktadır. Bu milyonlarca kullanıcı dünya çapında farklı pazarlara yayılmış durumdalar. Bazı pazarlar pastanın büyük dilimini alırken bazı pazarlar da yeni yeni büyüme eğilimi göstermektedir. Bu pazarlar gümrük kanunlarından, alıcı kitlesine, dilinden rekabet yapısına kadar birçok anlamda birbirlerine göre farklılık göstermektedirler.

Amazon’da faaliyete başlamadan önce ilk kararlardan birisi doğru pazar yerini bulmak olacaktır. Bu yazımızın konusu da Amazon pazar yerleri hakkında olacak. Sizler de bu yazı sayesinde Amazon pazarlarını ve ülkelerini tanıyarak size uygun pazarı bulabilirsiniz.

Amazon ABD Pazar Yeri

Amerika Birleşik Devletleri 330 milyona yakın nüfusu ile 2.Dünya Savaşı’ndan bu yana dünyanın en hareketli pazarı konumunda. ABD Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre, ABD e-ticaret hacmi 2020 yılında 791 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ayrıca, 2020 yılında ABD e-ticaret satışları, toplam perakende satışların %14.0’ına denk geldi. Kuzey Amerika ülkeleri Amazon gelir pastasının %60’ını oluşturmakta ve bunun büyük kısmı Birleşik Devletler’den sağlanmakta. Bu nedenle Amerika Birleşik Devletleri e-ticaret noktasında pastanın çekiciliği sebebiyle rekabetçi pazardır diyebiliriz. Satış açısından stratejik olarak bakıldığında Amerika gibi rekabetçi bir pazarda ürünler hakkında detaylı bilgiler vermek ve reklamların doğru kurgulanması oldukça önemlidir. Ayrıca rekabetten dolayı fiyatların dip olduğu bu pazardır. Bu nedenle Amazon’dan Amazon’a dropshipping yaparken genellikle Amerika pazarını tedarik kaynağı olarak kullanıyor.

Amazon Kanada Pazar Yeri

Resmi dili Fransızca ve İngilizce olan Kanada’nın e-ticaret satışları 2020 yılında 46,6 milyar Kanada doları olarak gerçekleşti. 2020 yılında Kanada’daki tüm perakende satışların yaklaşık %6’sı e-ticaret satışlarından oluştu. Kanada’da çevrimiçi perakende satışlarının yaklaşık %10’u Amazon’un çevrimiçi platformu üzerinden gerçekleşmektedir ve en büyük e-ticaret sitesi amazon.ca’dır. Kanada, Amerika Birleşik Devletleri pazarına göre oldukça küçük bir pazardır ve rekabet daha düşük durumdadır. Bunun yanı sıra FBA için gümrük limitleri çok daha sıkıdır.

Amazon Meksika Pazar Yeri

130 milyon nüfusu ve resmi dili İspanyolca ile önemli bir pazar olan Meksika pazarında Amazon etkinliği 2013 yılında başlamıştır. Amazon.com.mx 2017 yılında önemli bir sıçrama yaparak perakende satışlarını önceki seneye göre ikiye katlamış ve e-ticaret hacmini 20 milyar doların üzerine çıkarmıştır. Günümüzde bu rakam 25 milyar doların üzerinde seyretmektedir. Meksika pazarı zorlayıcı müşterileri ve çok yüksek olmayan gelir düzeyi ile Türkiye pazarına benzemektedir.

Amazon Brezilya Pazar Yeri

Uyuyan dev e-ticaret pazarı olarak adlandırılan Brezilya 200 milyondan fazla nüfusuyla 1.445 trilyon dolar gayrisafi yurt içi hasılasıyla dünyanın en büyük 12. ekonomisi konumundadır. Günümüzde Brezilya’nın e-ticaret hacmi 25 milyar dolar civarındadır. Amerika kıtasındaki büyük pazar yerlerinin aksine Brezilya’da başı Amazon değil Mercado Libre çekmektedir. Amazon.com.br %6 civarı pazar payı ile popülerliğini her geçen gün artırmaktadır. Brezilya pazarı bazı istisnalar barındırmaktadır. Bunlardan bir tanesi; Brezilya Amazon satıcıları özel etiket ve diğer Amazon iş modellerine göre toptan ve el yapımı tercih etmekteler.

Birleşik Krallık Pazarı

66 milyon nüfusu ile Çin ve Amerika’dan sonra en büyük 3.ticaret hacmine sahip ülke konumunda. Amazon.co.uk Birleşik Krallığın en büyük e-ticaret platformudur ve hacmi 32 milyar dolardan fazla durumdadır. Amazon, ABD pazarından sonra 1998 yılında İngiltere pazarında faaliyet göstermeye başlamıştır. 2002 yılında Amazon Birleşik Krallık pazar yeri açılmış ve 2007 yılında da pazar yeri satıcılarına FBA hizmeti verilmeye başlanmıştır.

Genel Avrupa Pazarı

Avrupa pazarı esas olarak 2 parçadan oluşmakta. Bunlardan ilk yukarıda bahsettiğimiz Birleşik Krallık pazarı. Brexit sonrası oluşabilecek muhtemel değişiklikler sebebiyle Birleşik Krallık ve Avrupa pazarını ayırmak istedik. Eğer Türkiye ile bağlantılı bir iş yapacaksanız yakınlık açısından Avrupa bir avantajdır ancak ülkelerin çoğunun ana dilinin İngilizce olmaması nedeniyle bazı zorluklarla karşılaşılabilir.

İngiltere dışında Avrupa pazarında; Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Belçika, Polonya, İsveç  ve Hollanda bulunmaktadır. Bu pazarlar arasında en büyük olanın Almanya olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Amazon.de Almanya’daki en büyük e-ticaret kanalıdır ve en yakın rakiplerine ülke içerisinde fark atmış durumdadır.

Avrupa’daki bir diğer önemli pazar ise Fransa’dır. Fransa; 121 milyar dolardan fazla e-ticaret hacmine sahiptir. Amazon.fr ülkedeki en büyük e-ticaret ağıdır. Fransa pazarındaki en büyük satıcı grubu %25 ile İngiltere’dendir. Bu satıcıların sadece %9,5’i Fransa’dandır.

Amazon’un 2010 yılında faaliyetlerine başladığı İtalya’da ise e-ticaret hacmi ortalama 24 milyar dolar civarında, bu rakamın 2024 yılında yaklaşık 28 milyar dolara ulaşması bekleniyor. İngiltere’deki satıcılar İtalyan pazarındaki satıcıların %25’ini oluşturmaktadır. Amazon.it ülkede e-ticaret hacmi olarak liderliği elinde bulundurmakta ve en yakın rakibine 5 kat fark atmış durumda.

Bir diğer Akdeniz ülkesi olan İspanya’da Amazon, faaliyetlerine 2011 yılında başlamış olmasına rağmen amazon.es İspanya’da bu anlamda lider konumunda yer almaktadır. Sınırlı Hollanda pazarı hariç, Amazon İspanya tüm Avrupa pazarlarının en az trafik miktarına sahiptir.

Suudi Arabistan Pazarı

Suudi Arabistan’da e-ticaret, Orta Doğu’daki diğer ülkelere göre daha popüler bir hale geldi. Dijitalleşme ve internet kullanımının artması ile ülkenin genç nüfusu e-ticarete daha fazla ilgi duyuyor. Ülkenin yöneticileri ülkedeki e-ticaret pazarındaki potansiyeli görerek e-ticaret yasası çıkardı. E-ticaretin perakende sektöründeki payının 2030 yılına kadar yüzde 80’e çıkarılması hedefleniyor. Amazon, Suudi Arabistan içerisinde souq.com’u satın aldı ve adını Amazon.sa olarak değiştirdi. Amazon.sa şuan Orta Doğu’daki en büyük online alışveriş sitesidir.

Japonya Pazarı

127 milyon nüfusu ve ortalama 185 milyar dolar e-ticaret hacmi ile Japonya, dünyanın en büyük dördüncü e-ticaret pazarıdır. Amazon Japonya’daki faaliyetlerine 2000’de başlamış ve 2002 yılında Amazon Japonya pazar yerini duyurmuştur. 2008 yılında ise pazar yeri satıcılarına FBA hizmeti sunulmaya başlanmıştır.

Amazon.co.jp ülke içerisinde ciddi rakiplerle karşı karşıya olsa da hala en çok ziyaret edilen e-ticaret sitesi konumundadır.

Avustralya Pazarı

25 milyon nüfusu ile ada ülkesi Avustralya’nın e-ticaret hacmi 36 milyar dolardan fazla olarak hesaplanmıştır. Amazon bu ülkedeki pazar yerini Aralık 2017’de faaliyete geçirmiş ve Şubat 2018’de pazar yeri satıcılarına FBA hizmetini de sunmaya başlamıştır.

Amazon.com.au faaliyetlerine başlayalı çok uzun bir zaman olmamasına rağmen cirosunu her geçen gün artırmaktadır.

Birleşik Arap Emirlikleri Pazarı

BAE 10 milyona yakın nüfusu ile Orta Doğu’daki en büyük pazar yeri konumundadır. Amazon BAE’deki faaliyetlerine 2017 yılında Souq’u satın alarak başlamış ve amazon.ae olarak yeniden markalamıştır. Hemen sonrasında da satıcılara FBA hizmeti sunmaya başlamıştır. BAE’nin Orta Doğu’daki merkezi konumu, ülkeyi kıta bölgesindeki diğer ülkelere ihracat yapmak için ideal bir yer haline getiriyor. 

Modern altyapısı ve serbest ticaret bölgeleriyle desteklenen BAE, bir stoksuz satış modeli (dropshipping) kullanarak çevrimiçi satışla ilgili büyük zorlukların üstesinden gelmek için mükemmeldir.

Singapur Pazarı

Etnik çeşitliliği sebebiyle 4 farklı dilin konuşulduğu Singapur, 6 milyona yakın nüfusu ile 10 milyar dolara yakın e-ticaret pazarı gelirine sahiptir. Amzon.sg 2019 yılında faaliyete girmiş ve satıcılara FBA hizmeti sunmaya başlamıştır. Amazon.sg  satıcılarının %25’i ise Çin kaynaklıdır.

Tüm bu bilgilerin ışığında Amazon’un faaliyet gösterdiği ülkelere baktığımızda hemen hemen her ülkede bir numara olduğunu görebiliyoruz. Uluslararası pazarda e-ticaret yapmayı hedefleyenler için Amazon kaçınılmaz bir adres olacaktır.

Peki Amazon’da, 16 farklı ülkede satış yaparken basit, güçlü ve kazançlı bir partnerin size eşlik etmesini ister misiniz? Yapay zeka algoritmasıyla satışlarınızı artırabileceğiniz bir otomasyon için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. https://www.sellerflash.com